sep 222013
 
Urob výnimočné prekvapenie pre tvoju Lásku. Vytvor deku s vašou foto tu!

Vedeli ste, že  láska sa dá popísať chemickými vzorcami? Od zamilovanosti cez mileneckú lásku, manželskú lásku až po lásku matky k dieťaťu – všetko majú na svedomí neurotransmitery. A v každom štádiu vzťahu iné s inými účinkami. Niektoré z nich sú podobné drogám vrátane ich účinkov.

Keď ho alebo ju zbadáte

Je prirodzené, že naše podvedomie vyhľadáva atraktívne osoby osoby opačného pohlavia. Sú za to zodpovedné hormóny testosterón a estrogén. Neustále porovnávame to, čo považujeme za atraktívne s vlastnosťami ľudí, s ktorými sa stretávame.  Keď takého človeka stretneme v miestnosti plnej ľudí, do niekoľkých sekúnd vieme posúdiť, či je pre nás atraktívny. Rozhodujúci býva výzor, pohyby, tón hlasu, mimika, gestá, sebavedomie, vôňa. Keď tú osobu zbadáte, hneď to viete, ona to vie.

Amor - boh láskyToto vzájomné elektrizujúce zistenie rozpúta v tele doslova búrku. Mozog vyšle signál do nadobličiek a vyplaví sa adrenalín. Pociťujete napätie a neistotu. Zároveň sa uvoľňuje fenyletylamín. Je to látka zodpovedná za zamilovanosť. Dala by sa označiť za Amorov šíp. Fenyletylamín je látka podobná droge amfetamínu.  Spôsobuje eufóriu a všetky tie pocity zamilovanosti, šťastia, zasnené pohľady a túžbu opäť stretnúť  dotyčnú osobu.

Vzniká závislosť

molekula dopamínuOkrem fenyletylamínu sa vylučuje aj dopamín, čo je tzv. hormón šťastia a noradrenalín, ktorý prenáša vzruchy do mozgu. Koktejl týhto troch látok môžme nazvať zamilovanosť. Dopamín vyvoláva príjemné pocity, zlepšuje náladu a dodáva energiu. Fenyletylamín pôsobí ako skutočná droga. Jej dávku vám poskytne len prítomnosť dotyčnej osoby. Keď je vo vašej blízkosti, ste v opojnom stave radosti a šťastia. Keď nie je nablízku, chcete byť s ňou alebo jej aspoň zatelefonovať a získať tak ďalšiu dávku drogy. Dopamín má antistresové účinky. Tým zmierni abstinenčné príznaky, ktoré tým pádom nie sú tak vážne ako pri závislých na droge amfetamíne. Horšie je to však u nešťastne zamilovaných, ktorých láska nie je opätovaná. Neopätovaná láska môže viesť aj k psychickým poruchám, ktoré vedú k ďalším zdravotným problémom.

Vytriezvenie zo zamilovanosti

partnerské nezhodyV stave úvodnej zamilovanosti a závislosti na fenyletylamíne je človek v neustálom strese. Nemôže to tak byť dlhodobo, preto aj toto príroda zariadila. Tak ako na drogu aj na fenyletylamín si telo postupne zvykne, potrebuje ho stále viac. Produkovať ho však nestačí v potrebnom množstve. Vtedy zo zamilovanosti vytriezvieme. Nie je to však nič zlé, čo by sme si nemali pripúšťať. Je to prirodzené. Obdobie úvodnej zamilovanosti trvá zvyčajne približne dva roky. Je to dosť dlhá doba na splodenie dieťaťa. Dieťa však toto úvodné obdobie dokáže predĺžiť na 4 roky a druhé dieťa až na 7 rokov. Možno ste už o týchto míľnikoch počuli ako o kritických rokoch vo vzťahu, keď dochádza k veľkému počtu rozvodov a rozchodov.

Nevyhnutný koniec vzťahu?

hormóny láskyNie! Aj s týmto si príroda poradila. Fenyletylamín postupne nahrádza endorfín. Vzťah prechádza do stavu súdržnosti a endorfín spôsobuje príjemné pocity bezpečia a pohody. Pridáva sa ďalší veľmi dôležitý hormón lásky oxytocín. Hovorí sa mu aj hormón zabudnutia alebo hormón skutočnej lásky. V ženskom tele sa nachádza vo veľkom množstve pri pôrode a pomáha rýchlo zabudnúť na pôrodné bolesti. Takisto sme vďaka oxytocínu k sebe pozorní a tolerantní a vzájomne prehliadame drobné nedostatky. Je to vďaka tlmiacemu pôsobeniu tohto hormónu na časť mozgu amygdala, ktorá riadi stres, agresivitu a hnev. Oxytocín vytvára naviazanosť medzi partnermi. Platí to aj o vzťahu matky k dieťaťu. Počas dojčenia je jeho hladina v tele matky zvýšená a vytvára sa tak silné puto matky a dieťaťa. Podobne to funguje aj vo vzťahu medzi partnermi. Čím viac túlenia, telesnej blízkosti, milovania a spokojnosti vo vzťahu, tým je hladina oxytocínu vyššia a vzťah pevnejší. Počas sexuálneho vzrušenia ho hypofýza produkuje vo veľkom množstve a najviac pri orgazme. Hrá úlohu aj pri svalových sťahoch zodpovedných za prenos spermií z maternice do vajcovodov a je teda dôležitý pre oplodnenie vajíčka.

Pre dlhodobý vzťah je vazopresín veľmi dôležitým hormónom. Podporuje vernosť, pripútanie k partnerovi a potláča túžbu po nevere. Zvyšuje sexuálnu túžbu po milovanej osobe. Muži s nedostatkom vazopresínu sú náchylní k rozchodom a rozvodom a menej často uzatvárajú manželstvá.

Čo z toho vyplýva?

starší párik milujúcich sa ľudíVďaka tomuto biochemickému náhľadu môžeme ľahšie pochopiť štádiá lásky. Najmä pochopiť to, že zamilovanosť je len dočasná. Avšak úvodná zamilovanosť prechádza do štádia skutočnej lásky, súdržnosti, naviazanosti, oddanosti a spokojnosti. Nie je úžasné, ako nádherne to zariadila príroda (alebo ktosi nad nami)?

Pridaj komentár