nov 022015
 
Urob výnimočné prekvapenie pre tvoju Lásku. Vytvor deku s vašou foto tu!

Vlad Leto je fotograf, ktorý musí byť obzvlášť pozorný a rýchly. Koniec-koncov, to nie je u kvalitného profesionála nič výnimočné, ale on to má o trošičku ťažšie. Muži (a občas aj ženy) si ho najímajú, aby ich „tajne“ nafotil, keď budú žiadať o ruku svoju partnerku (partnera), preto je nutné pristupovať k celej záležitosti mimoriadne pedantne. Keďže ide o moment skutočne jedinečný a neopakovateľný, nemá veľa šancí na dobrý záber. Vyznanie lásky predstavuje viac ako romantickú prácu dobrodružného fotografa.

magický moment, ktorý zmení celý tvoj život

„Cítim sa trochu ako James Bond,“ hovorí o svojej „práci“ Leto. Jeho fotky sú naozaj výnimočné a ich predpríprava zahŕňa mnoho plánovania, ale i vysokú mieru improvizácie, predovšetkým však prísne utajenie.

Originálny nápad

Vlad Leto sa narodil v ruskom meste Samara, vyštudoval elektrické inžinierstvo a grafiku, potom ho ale zlákala fotografia. Pred niekoľkými rokmi sa presťahoval do New Yorku, kde si okrem fotenia vyskúšal aj rôzne iné profesie: pomocné práce v reštaurácii, predával naparovacie žehličky… Nakoniec však láska k fotografii zvíťazila a aby sa tým aj uživil, začal fotiť svadby. A od toho bol už len krôčik k jeho nápadu: keď sa môžu fotiť svadby, prečo nezachytiť aj ten rozhodujúci krok pred sobášom, a teda žiadosť o ruku?

„Väčšinu svadieb by som nafotil aj so zatvorenými očami,“ vysvetľuje fotograf. Pri žiadostiach o ruku je to však iné. Ľudia, ktorí sa na neho obracajú, chcú svoju dôležitú chvíľu zinscenovať v netradičných destináciách či na miestach, kde to s objektívom vôbec nie je jednoduché. Navyše, o snímaní nesmie (vo väčšine prípadov) jeden z dvojice vôbec nič tušiť.

Kde všade sa chcú zaľúbenci nechať vyfotiť?

Nápady sú rôzne.

Jeden muž si prenajal loď a Vlad čakal na daný veľký okamih v námorníckom oblečení, a teda ako jeden z členov posádky. Ďalší si zasa naplánoval, že svoju slečnu požiada o ruku v hotelovej izbe. Fotograf bol ukrytý za zatvorenými dverami a mal vojsť, až keď začuje, ako sa muž začne pýtať tú dôležitú otázku. Ibaže nervózny chlapík sa zrazu rozhodol hovoriť na svoju partnerku cudzou (nejakou ázijskou) rečou a romantický paparazzo ničomu nerozumel.

„Čakal som, kým som nezapočul v jej hlase prekvapenie,“ spomína.

Niekedy si na verejných miestach nie je istý, či rozpoznal a sleduje ten pravý pár, preto radšej fotí všetky, ktoré má na dohľad. Tak to bolo napríklad pri fotení na klzisku v newyorskom Rockefeller Centre. Pre istotu snímal všetky korčuľujúce dvojice, tá pravá sa potvrdila, až keď sa okolo mladíka kľačiaceho na kolenách a prekvapenej slečny utvorilo spontánne hľadisko zo zaskočených korčuľujúcich.

Frekventované námestia zase skrývajú prekážky v podobe korzujúcich davov a motoristov. Empire State Building je podľa jeho slov „najhorším nápadom vôbec“, práve kvôli početným davom chodcov.

Najžiadanejšou newyorskou kulisou slávnostného momentu je podľa jeho štatistík Bow Bridge v Central Parku, o ten vraj majú jeho zákazníci záujem najčastejšie.

A jeho najobľúbenejšou kulisou je dážď, ktorý dodá vzácnej chvíli romantiku a jedinečnosť.

Za posledné tri roky, čo sa foteniu žiadosti o ruku venuje, pomohol zachytiť až okolo dvesto zásnub. Za jednu udalosť inkasuje 250 dolárov (prípadne viac), podľa náročnosti realizácie.

Ak páry súhlasia, všetko následne zverejňuje aj na svojom blogu.

Tak čo hovoríte na tento vskutku originálny nápad?

Zdroj: xman.idnes.cz

Foto: dollarphotoclub.com

Pridaj komentár